historii lady lze vysledovat až do 60. let, kdy se automobilka otevřela jako součást společného podniku komunistického Ruska a Itálie. postavena na řece Volze, továrna spustila zrychlený rozvoj blízkého italsko-komunistického města s názvem toglietti, které nakonec rostlo kolem závodu a vytvořilo malou průmyslovou komunitu.

modely fiat byly základem raných ladas, kteří byli od svého vzniku zamýšleni jako „lidové auto“. platforma fiat 124 byla upravena tak, aby splňovala požadavky ruských jízdních podmínek, při teplotách pod nulou Celsia a nerovném terénu. za účelem dosažení robustní konstrukce bylo vnější tělo tvrzeno, zvýšila se celková světlá výška a vzadu byly namontovány hliníkové brzdy. motor byl nahrazen novější konstrukcí se sportovním vačkovým hřídelem. kupodivu motor, který byl lepší než ten, který najdete na modelech fiat, fiat nikdy nepoužíval.

zima byla v Rusku hlavní příčinou poruchy motoru a byla přijata preventivní opatření, aby se předešlo „nepříjemnostem“, jako je uvíznutí uprostřed ničeho s malou šancí na přežití. bylo tedy namontováno přídavné ruční palivové čerpadlo a startovací rukojeť pro případ náhlé ztráty baterie.

lada, jak se běžně myslí, není výrobcem automobilů, ale ochrannou známkou ruského výrobce autovoz. jak název napovídá sám, automobily lada byly stavěny jednoduše a trvanlivě, podobně jako dnes Eastpak vyrábí své batohy. první modely inspirované fiatem zahrnovaly sedany (vaz 2101) a kombíky (vaz 2102), které byly později následovány zavedením luxusních verzí, jako je vaz 2103, které se pyšní zdvojenými světlomety a vylepšeným benzínovým motorem 1,5 l.

v době 80. let už lada vyvinula novější a svěží modely. skvělým příkladem vylepšení designu byla niva, uvedená na trh v roce 1978. Model si rychle získal obdiv Rusů díky novému stylu karoserie, systému pohonu všech kol a výkonnému motoru o objemu 1,7 litru.

několik vylepšení oproti dřívějším modelům následovalo později s vydáním sputniku, třídveřového hatchbacku, který byl později přejmenován na samsara. vývoj novějších ladas těžil ze spolupráce s německými výrobci, jako je porsche, s nimiž pracoval na zdokonalování spalovacích komor.

některé modely vyrobené v té době, jako vaz 2105 a 2107, se používaly pod názvem zhiguli, který byl později vypuštěn kvůli podobnosti se slovem „gigolo“. výroba pokračovala, dokud nebyla továrna nucena odložit svůj nový sortiment 110 v důsledku pádu komunistického režimu.

Modely 90. let zahrnují gnom, což je mikro automobil podobný Nissanu Micra, pokud jde o vzhled, a 92 'uvolněná natacha, sportovní kupé. může se zdát, že lada fungovala v podzemí ve srovnání s jinými výrobci automobilů, ale úspěšně rozvinula své operace v jiných částech světa, jako je Asie a Jižní Amerika.

v současné době součást větší skupiny po boku Renaultu a Nissanu, lada rychle přechází přes ruskou ekonomiku, která v současné době vzkvétá, částečně díky svému automobilovému průmyslu. po několika významných transakcích zahrnujících prodej akcií akcií lada se Rusko téměř přes noc změnilo na nejrychleji rostoucí trhy s automobily na světě. podle odhadů společnosti bude prodej péče brzy převyšovat tržby registrované na německém trhu.

Prochází složitým procesem restrukturalizace a plánuje se, že lada zdvojnásobí své prodeje v Rusku a do roku 2015 bude znovu uvedena do světa. Mezitím ruský výrobce sklízí zisky, které sbírá jeho současná sestava složená ze samara 2 3-door a pětidveřový hatchback, kalina, priora a Porsche společně vytvořily siluetu.