peugeot je ve skutečnosti jednou z nejstarších značek na automobilovém trhu, i když zpočátku přesně nevyráběly automobily. podnik Peugeot začínal jako výrobce mlýnků na pepř, sůl a kávu v roce 1842 a způsob, jakým skončil při výrobě automobilů, je docela zajímavý: od výroby ocelových tyčí pro krinolínové šaty se to změnilo na rámy na deštníky, pak na drátěná kola, která vypadala jen jako přirozená krok k jízdním kolům. a kdysi tam byl jen kousek od automobilů na přelomu století, kdy byla osobní doprava právě uprostřed revoluce.

název peugeot byl od 17. století rodinnou firmou. prvním z rodiny peugeot, který se začal zajímat o výrobu automobilů, byl armand peugeot a brzy po setkání s gottliebem daimlerem se narodil vůbec první automobil peugeot, tříkolový parní model, který poprvé vyšel v roce 1889. jen o rok později byla vypuštěna pára ve prospěch benzínu a tříkolový model se změnil na čtyřkolovou verzi s použitím motoru na základě licence od daimleru.

čísla neustále rostla díky mnoha novinkám, jako je tříbodové zavěšení, kluzná převodovka a první kola z gumy. typ 12, jak se jim říkalo, byl dokonce přihlášen do závodů počínaje rokem 1894.

v roce 1896 začal Peugeot vyrábět vlastní motory, horizontální dvojče s výkonem 8 koní. téhož roku se Peugeot odtrhl od mateřské společnosti, kterou řídili jeho bratři, a založil Societe Anonyme des Automobiles Peugeot s továrnou v Adincourtu. do roku 1899 se prodej vozů pro Peugeot dostal až na 300, což je docela slušné vzhledem k tomu, že během toho roku se ve Francii prodalo pouze 1200 vozů. v roce 1903 Peugeot přidal do své tovární výroby motocykly.

po krátké době mimo závod se automobilce peugeot podařilo v roce 1913 vyhrát Indianapolis 500 s Julesem Gouxem za volantem. Úspěch vozu byl způsoben zavedením dohc 4 ventily na válec motoru. jak v Evropě začala válka, Peugeot se samozřejmě rozhodl vyrábět zbraně a vojenská vozidla.

dobrá věc, jak přežít válku, bylo to, že automobily se staly stále více nutností a méně luxusem, což znamenalo větší prodej pro peugeot. v roce 1929 byl představen první model 201, což je způsob číslování automobilů, který by měl francouzská automobilka pod ochrannou známkou.

poté, co společnost přežila depresi, se v roce 1933 pokusila nalákat kupující s aerodynamičtějším vzhledem. model, který vyšel toho roku, měl zatahovací tvrdý vrchol, inovaci, kterou by zachytil také Mercedes.

během druhé světové války se osud peugeotu obrátil k horšímu, protože jeho továrny byly nuceny vyrábět automobily a zbraně pro německé válečné úsilí. na konci války byly rostliny těžce bombardovány a potřebovaly opravy. obnově výroby automobilů s modelem 203 by společnosti trvalo až do roku 1948.

to byl jen začátek, protože novou řadu italských modelů od společnosti pininfarina doplnila řada. úspěch těchto automobilů předurčil Peugeot, aby se v USA začal prodávat také v roce 1958. Do této doby začal Peugeot spolupracovat s dalšími výrobci, jako jsou Renault (1966) a Volvo (1972).

ve snaze získat větší podíl na trhu koupil peugeot v roce 1974 30% citroenu, přičemž převzal zcela za pouhé dva roky, což znamenalo změnu názvu společnosti, nyní psa (peugeot societe anonyme). toto partnerství znamenalo, že obě značky mohly navzájem využívat technické úspěchy, ale designově si zachovaly nezávislost.

další expanze skupiny psa předstihla v roce 1978 evropskou divizi chrysler, což byla investice, která se ukázala jako chybná, protože většina zařízení a strojů chrysler byla stará a opotřebovaná. tyto modely byly později prodávány pod značkou talbot. když prodej začal klesat, Peugeot se rozhodl vytáhnout zástrčku ze všech modelů kromě arizony, která se v roce 1986 stala 309.

v průběhu 90. let získal Peugeot část své staré slávy zpět po řadě mylných výpočtů týkajících se celkového směřování společnosti. současná modelová řada směřuje k luxusnějšímu trhu, přičemž již nedochází ke snižování nákladů, které by obětovalo celkový vzhled a dojem z vozu. některá vítězství v závodním světě, včetně rally a dokonce i formule 1, pomohla Peugeotu s prodejem.

nyní Peugeot vyvinul několik nových modelových řad, mimo klasické řady 200, 300, 400 a 600. 100 a 900 jsou přesným opakem, přičemž 100 se dívá na super kompaktní řadu, zatímco 900 není pro nakupující v rozpočtu. francouzská automobilka má ve výrobě dokonce hybridní vozidlo, verzi 307.