podnik, který ve Francii zahájili 3 bratři v roce 1899, se po desetiletích změnil ve velmi výnosný podnik, vzhledem k tomu, že nyní je renault díky partnerství se společností nissan čtvrtým největším výrobcem automobilů na světě.

brainchild nadšeného inženýra jménem louis renault, společnost byla vytvořena ve spolupráci s jeho dvěma bratry, kteří řídili finanční stránku, zatímco on se staral o „mechaniky“. od samého začátku se Louisovi podařilo ukázat inovaci, když vynalezl a později patentoval systém přímého pohonu na své tříkolce de dion-bouton, kterou již proměnil ve čtyřkolové vozidlo.

louis také pochopil, že pouze díky závodění dá světu znát renaultské jméno, a tak přihlásil svá vozidla do závodů mezi městy, kde jeho bratři působili jako řidiči. řada vítězství jim vynesla proslulost, kterou hledali. lidé sledující závody si objednávali, přestože auta byla na tu dobu drahá.

společnost rychle vyvinula a založila obchod u nevody. modelová řada nyní měla několik modelů, včetně prvního sedanu v roce 1902. to byl také rok, kdy Louis navrhl svůj první motor, čtyřválcový motor, který dodával 24 koní.

v roce 1903 zahynul v Paříži marcel, jeden z bratrů renaultů, aby havaroval v madridském závodě, což byla tvrdá rána jak pro společnost, tak pro louisa, který by nyní přidělil profesionální řidiče k závodu za renault. místo toho se soustředil na to, aby přinesl vozíky renault na více evropských trhů a dokonce i do Ameriky.

jak se propast mezi Spojenými státy a Evropou prohlubovala kvůli válce a ekonomickému krachu, renault se snažil zlepšit výrobu a snížit náklady. po hospodářské krizi se chtěl stát autonomnějším a začal kupovat nejrůznější podniky, které mu poskytovaly materiály a díly potřebné k výrobě automobilů. on také modernizoval továrnu, emulovat brod a jeho závod, představovat montážní závody v roce 1922.

během ekonomické krize 30. let museli trpět všichni výrobci automobilů a renault nebyl výjimkou. společnost byla nucena snížit náklady, snížit počet zaměstnanců a zefektivnit výrobu. proto se začal rozšiřovat do dalších oblastí, v podstatě stavěl cokoli s připojeným motorem. autobusy, nákladní automobily, elektrické motorové vozy, traktory a dokonce i letecké motory, to vše nyní vycházelo z továrny renault.

s pracovními stávkami sužujícími celou zemi byl renault znárodněn vládou v roce 1945, aby zabránil bankrotu, jaký před několika lety učinil citroen. prvním projektem nové společnosti byl malý 4cv, ale ten byl odložen až na druhé světové války. pro evropský trh byla budoucnost malá auta, protože jejich nákup a údržba byly levné.

4cv představený v roce 1946 se ukázal jako velký úspěch, mnohem větší, než se původně očekávalo. za peníze, které společnost vydělala z prodeje, nakoupila a vyvinula těžkou techniku ​​na pomoc s výrobou. renault se poté znovu obrátil na odvětví těžkého zboží a spojením dvou existujících společností, latil a somua, vytvořily novou společnost, která se zcela věnuje výrobě nákladních vozidel - saviem.

ve věku 4cv byl na povrch připraven nový model, dauphine, který se objevil v roce 1956. I v USA se těšil velkému úspěchu. ve skutečnosti to bylo za oceánem tak úspěšné, že renault musel zřídit speciální dopravní společnost, kočku, aby uspokojila vysokou poptávku. poté převzali renault 4 a renault 8 místo, kde v roce 1961 přestal dauphine.

renault zahájil 70. léta dalším úspěchem, sportovnějším a hbitějším renaultem 5, který vděčil za své příznivé přivítání palivové účinnosti během ropné krize. ale to neznamená, že společnost byla v těchto bouřlivých dobách v bezpečí. ve snaze dobýt americký trh zahájil renault montáž kompletních srazových sad ramblerů a jejich uvádění na trh jako renault ramblers.

také v 70. letech začal renault rozšiřovat svůj vliv a otevřel závody ve východní Evropě, africe a dokonce i v Austrálii. partnerství s americkou společností AMC přišlo v roce 1979. počátkem 80. let se renault znovu ocitl ve finančních potížích a tehdejší předseda společnosti se rozhodl společnost zcela vyřadit ze závodění a také prodat všechny -základní aktiva a snižování nákladů vlevo a vpravo.

dobrou zprávou bylo, že do roku 1987 začala společnost obracet rovnováhu ve prospěch zisku, takže na počátku 90. let byla na trh uvedena zcela nová řada a všechny modely se osvědčily: nové clio, nové espace, twingo a laguna. renault megane z roku 1995 byl prvním automobilem, který kdy dosáhl hodnocení čtyř hvězdiček při bezpečnostních testech euro ncap.

také v průběhu 90. let se renault vrátil k závodům Formule 1 a přesto s úspěchem vyhrál šampionát v letech 1992, 1993, 1995, 1996, 1997. v roce 1996 bylo rozhodnuto, že státní status společnosti nebude v dlouhodobě, takže to bylo znovu privatizováno. Renault dále investoval do Brazílie, Argentiny a Turecka.

po roce 2000 uvedla na trh řadu méně úspěšných vozidel, jako jsou avantime a vel satis, ale úspěšně pokračovala i u starších sérií, jako jsou clio, laguna a megane. nyní vláda vlastní 15,7% společnosti, která od té doby koupila rumunské automobilky dacia a jihokorejský samsung, nemluvě o 20% volva (poslední zvěsti říkají, že renault je zajímavý z celkového výkupu).