v 70. letech začala společnost gm, typická americká značka automobilů, mít potíže s prodejem, jak ropná krize nabyla na intenzitě. jejich velké motory pohlcující plyn neodpovídaly evropským a asijským dovozům, a v důsledku toho utrpěla image společnosti. v boji proti tomu zahájila společnost gm 7. ledna 1985 novou značku automobilů, motory Saturn. název byl převzat z rakety Saturn, která v 60. letech odnesla astronauty na Měsíc.

zajímavý fakt představuje číslo, které založilo tuto společnost: 99 lidí ze všech oborů: design, výroba, marketing atd., známých od toho dne jako „99“. ok, začínali jako 100, ale jeden z nich brzy klesl, tedy 99.

výroba automobilů Saturn začala na počátku 90. let a cílem od začátku bylo napodobit zahraniční marketingové strategie, jako jsou japonské, s cílem zahájit boj na americkém trhu. tyto strategie zahrnovaly lepší kontrolu kvality, která se promítla do lepší spolehlivosti hotového výrobku a větší kontroly pracovníků v závodě.

brzy poté, co se do amerických ulic dostanou první automobily, začnou se objevovat příznivé recenze. prodeje jdou dobře a auta Saturn začnou vydělávat jednu cenu za druhou. v roce 1993 Saturn uvedl, že je to první ziskový rok, a zdálo se, že pro malou značku vlastněnou GM vše funguje dobře. do roku 1995 vyrobili svůj první milion aut. Unikátním prvkem u vozů Saturn byly zpočátku panely karoserie odolné proti zubům (z-body), ale po roce 2000 byly pomalu vyřazovány z výroby.

také po roce 2000 se začal aktivněji zajímat o společnost Saturn a zasahoval do její sestavy a obecných zásad. dnes je většina modelů řady saturn kopírována po automobilech Opel, stejně jako vauxhalls ve Velké Británii.

počínaje rokem 2003 se prodeje saturnů začaly zmenšovat, což přimělo gm odejít do důchodu u několika modelů, jako je řada l a ion. poslední zprávy říkají, že gm se nyní snaží prodat nebo dokonce vypnout saturn, aby zmírnil finanční tlak, na který v tuto chvíli působí.