רומיאו הוא לא רק דמות שייקספירית תימפית אלא גם מייצג חלק מאלוהות מכנית איטלקית, המוקדש לבניית מכוניות בסטנדרטים אלוהיים עבור נהגים בני תמותה. זו האלפא ללא אומגה לנצח מאז שהחלה לייצר מכוניות עוד בשנת 1910, מעולם לא נעשתה איום על פעילותה. מעיל הנשק של אלפא רומיאו נראה כאילו הוא נושא את סימני המעורבות הדתית המוקדמת עם צלב אדום על רקע לבן המזכיר את מסעי הצלב המוצבים לצד נחש דרקוני שדומה ליצור השטני שהומת על ידי סנט ג'ורג ', אך הוא תוכנן למעשה על ידי האדם ראשים עם מטרה אחת בלבד: דבקות וביצועים.

אף על פי שהחברה נחשבת באופן נרחב כ- 100% איטלקית, ראשיתה מוכיחה אחרת. החברה הוקמה במקור בשם societa anonima italiana darracq על ידי יזם תעשיית הרכב הצרפתי אלכסנדר Darracq בעזרת משקיעים איטלקיים בשנת 1906. אחד הרולרים, אריסטוקרט הידוע בשם ugo stella, הפך לימים ליו"ר המילאנו שזה עתה הוקם. ישות ארגונית מבוססת שתתקשה למכור מכוניות עד 1909.

אז עשתה ugo צעד מכריע בהקמת חברת מנועים חדשה בשיתוף עם המשקיעים האחרים ו- Darracq. האלפא, ראשי תיבות של anonima lombarda fabbrica automobili שתורגם למפעל הרכב בלומברד, חברה ציבורית. האלפיות המוקדמות היו ללא ספק חלקי מכונות משובחים, ועזרו לחברה להצליח לייצר מכוניות שפנו לשוק האיטלקי והפכו מאוחר יותר לאבן פינה בתחום הנדסת רכב ועיצוב. בשנת 1915, ניקולה רומאו הנפוליטנית - מורה למתמטיקה - לקחה על עצמה את ניהול החברה במהלך מלחמת העולם הראשונה והביאה שינויים משמעותיים בקווי הייצור של המפעל על מנת לענות על הביקוש הרב של ציוד צבאי באותה עת.

אלפא רומיאו עוסקת גם במירוצים, לאחר שזכתה בתחרויות מאז לידת דגם ה 24 כ"ס הראשון שלהם בשנת 1910 - שנכנס לתחרות הטרגה פלוריו הסיציליאנית המפורסמת. זמן קצר לאחר תחילתו המלאה, ניצחונות רבים יגיעו במסלולי מירוץ רבים באותה מידה ברחבי אירופה. ההצלחה העצומה של דגמי אלפא רומיאו במהלך חמשת העשורים הקרובים - שתדמיתם נהנתה מאוד מהביצועים המרשימים שלהם במירוצי מכוניות - לא תורגמה לצמיחה כלכלית של החברה האיטלקית. כתוצאה מכך, אלפא רומיאו נרכשה על ידי finmeccanica s.p.a. - קבוצה תעשייתית הנשלטת על ידי הממשלה - כעבור כ- 50 שנה, על מנת למנוע פשיטת רגל.

עם זאת, המדינה לא תחזיק בה זמן רב מדי ובסופו של דבר ויתרה עליה (שוב) בגלל הקשיים הכלכליים שלה. לפני שהפכה תועה ומבולבלת, פיאט אימץ אותה כאחת מחברות הבת של הקבוצה. אלפא מתגלגלת עם פיאט מאז 1986.

מרק הוא אחד המעטים האירופאים שאינם זמינים כרגע בארה"ב, לאחר שהפסיק את כל הייצוא לשוק צפון אמריקה בשנת 1995. עם זאת, ייתכן שהוא מתכנן חזרה לשטחינו באמצעות שותפות מועילה הדדית עם יצרנית היוקרה מזראטי.