מה קטן ממיני? למה חכם, כמובן. קטן מספיק כדי לזלול בתנועה במרכז העיר בשעות העומס, חסכוני מאוד בדלק, קל מאוד לחנות ובכל זאת מסוגנן מספיק כדי להיות מבוקש על ידי אנשים יוקרתיים. זה מה שחשבו יצרני השעונים השווייצרים Swatch ו- Daimler AG כאשר הם תכננו את החכם.

סיפורו של הסמארט מתחיל אי שם בשוויץ, שם החליט מנכ"ל דוגמית ניקולס הייק שהוא רוצה שמכונית תישא את שם החברה, "סווטמוביל" (חכם למעשה מייצג סווטש מרצדס ארט) ולכן הם יצרו קשר עם וולוו, אך החברה הגרמנית נאבקה בצרות כלכליות באותה תקופה והיה צריך להעביר את ההצעה. זה היה דיימלר בנץ שהחליט סוף סוף להאיר את הפרויקט.

על מנת לייצר את המכונית, הוקם מפעל חדש בשמות המקומות smartville בהמבך שבצרפת בשנת 1994. הכל נראה מבטיח בהתחלה, אך עד מהרה התגייס ומרצדס לסכסוך סביב העיצוב והביצועים הכוללים של המכונית העתידית. לכן, לפני שבכלל נגמרה המכונית, נשלפה דוגמית והשאירה את מרצדס להשלמת הפרויקט.

המכירות החלו בשנת 1998 והתבררו בהתחלה כי הסמארטפון עורר התלהבות רבה מאנשים בכל 9 המדינות שהוא נמכר. כשהיא בטוחה בדגם, השיקה מרצדס עוד שני חכמים, הרודסטר והרודסטר קופה בשנת 2003. בשנת 2004 פורפור, חכם קצת יותר גדול יצא לשוק.

דגמים מאוחרים יותר אלה לא התקבלו כמו קודמיהם ולקוחות רבים לא התרשמו מהעיצוב וראו שהם יקרים מדי. דיימלר הפסיד טון כסף מהפרויקט (4 מיליארד יורו בין השנים 2003-2006 על פי מקורות) ולכן החליט למשוך את התקע ברוב הדגמים.

פורפור והרודסטר מצאו את מותם במהלך המהלך ההוא והפורטו (העיר קופה העתיקה) עוצבה מחדש רק כדי להיות מסוגלים להישאר בשוק. הם הגדילו אותו מעט ונתנו לו איפור פנימי, אך הם לא פתרו את הבעיה עם השידור הרציף השנוי במחלוקת שהיה עם פיגור ידוע לשמצה.

כשאתה חושב על זה, כל המכונית שנויה במחלוקת למדי. או שאתה שונא את זה או שאתה אוהב את זה, אין שום סיכוי שאתה יכול להיות אדיש, ​​זה סוג כזה של מכונית.