Historia Cadillaca sięga początków XVIII wieku. chociaż autokary, jazda konna lub spacery były w tamtych czasach ulubionymi środkami lokomocji i nie powstały jeszcze żadne samochody, ważne jest, aby prześledzić pochodzenie marki. Geneza cadillaca, tak jak jest ona dziś powszechnie znana, rozpoczęła się w 1701 roku, kiedy grupa francuskich odkrywców pod dowództwem le sieur antoine de la mothe cadillac udała się do północnych części Stanów Zjednoczonych i założyła ville d'etroit. Ostatecznie osiedle zyskało miano detroit, kwitnącego miasta przemysłowego, pełnego fabryk samochodów i odlewni.

jednak sir cadillac nie miałby żadnego związku z przyszłością warsztatów samochodowych cadillac. jej faktyczne początki sięgają połowy XIX wieku, kiedy urodził się chłopiec o imieniu Henry Martyn Leland. Leland dorastał na farmie niedaleko Barton w stanie Vermont, gdzie otrzymał solidne wykształcenie zawodowe, które nauczyło go, jak ważne jest właściwe wykonywanie pracy, niezależnie od jej wagi.

szkolenie rolnicze, które otrzymał, w połączeniu z jego zamiłowaniem do ulepszania metod pracy, zaowocowało jego rozwojem jako inżynier. Jednak cadillac nie pojawił się jeszcze jako marka samochodów. w 1890 r. leland założył własną firmę we współpracy z Robertem C. faulconer i norton, po przekonaniu pierwszego o zapotrzebowaniu miasta na warsztaty maszynowe. specjalizacją firmy było szlifowanie kół zębatych i rozwój narzędzi specjalnych.

wkrótce po tym, jak firma otrzymała ogólne uznanie za jakość produktów, które wprowadzała na rynek, a Leland dał się poznać jako utalentowany inżynier, nastąpiła zmiana z pojazdów parowych na benzynowe. po pracach wizjonera daimlera i benz w europie, człowiek o imieniu ransom eli olds z Michigan połączył siły z grupą inwestorów w firmie o nazwie olds gasoline engine works. ich głównym celem było zbudowanie silnika benzynowego do zamontowania na podwoziu pojazdu.

projekt zakończył się sukcesem, ale wynikowy produkt był wadliwy: biegi w skrzyni biegów były zbyt głośne. Olds zwrócił się o pomoc do Lelanda i Faulconera. obaj wzięli udział w prostej rywalizacji z braćmi dodge, którzy również dostarczali silniki dla starszych samochodów. Chociaż ostatecznie opracowany przez Lelanda silnik o mocy 10,25 KM był lepszy niż silnik dodge'a, starsi odrzucili go ze względu na wysoką sprzedaż samochodów zarejestrowaną przez jego firmę w tamtym czasie. w zasadzie nie było potrzeby nowego silnika.

mimo to silnik Lelanda wkrótce miał zostać użyty. niedługo po tym, jak olds odmówił używania nowo zaprojektowanego silnika, dwóch mężczyzn szukało Lelanda w sprawie likwidacji firmy, która wcześniej budowała samochody. Nazywała się Detroit Automobile Company i została pierwotnie zreorganizowana przez Henry'ego Forda, który odszedł wkrótce po tym, jak firma ponownie zaczęła się rozpadać. Firma leland przekonała inwestorów do pozostania w biznesie, przekonując ich o użyteczności i znaczeniu przemysłu samochodowego w najbliższej przyszłości.

z już zaprojektowanym silnikiem sprowadzono leland i faulconer, a firma przyjęła nazwę cadillac, od odkrywcy, który założył miasto ponad dwa wieki temu. herb cadillac został przyjęty jako nowe logo firmy, a firma dziecięca nadal otrzymywałaby międzynarodowe uznanie dla swoich samochodów.

Silniki lelanda już zyskały uznanie i były jednymi z najdokładniej zbudowanych jednostek tamtych czasów. w rzeczywistości silniki były nie tylko niezawodne i zbudowane z niezwykłą precyzją, ale były również bardzo wszechstronne, z powodzeniem spełniając potrzebę zamienności. ta funkcja przyniosła cadillacowi trofeum dewera, będąc pierwszym przypadkiem, gdy taka nagroda została wręczona amerykańskiemu producentowi samochodów.

później Cadillac byłby częścią większego podmiotu, firmy General Motors, kierowanej wówczas przez Williama Crapo Duranta - który zapłacił 4,5 miliona dolarów w gotówce za połączenie firmy Leland z gm. od tego momentu kilka modeli zostanie opracowanych i wejdzie do produkcji przed odejściem Lelanda w 1917 roku.

Brougham, Fleetwood, Deville i Eldorado to jedne z najbardziej znanych modeli zbudowanych przez cudowną gałąź gminy. jego osiągnięcia są zróżnicowane, od bicia rekordów szybkości na terytorium amerykańskim po udoskonalenia inżynieryjne, które były premierą w świecie motoryzacji. na przykład cadillac wprowadził rewolucyjne oświetlenie elektryczne i układ zapłonowy delco jako standardowe wyposażenie swoich samochodów, a także szczycił się pierwszym na świecie niezależnym zawieszeniem przednim w całej linii samochodów w 1934 roku.

Zamknięte układy chłodzenia, elektroniczne układy wtrysku i konwertery katalityczne również znajdują się na długiej liście rzeczy, które jako pierwsze wprowadził Cadillac w USA. pomimo słabego odbioru marki w europie, cadillac pozostaje jednym z wielkich klasyków za granicą, wciąż ciesząc się uprzywilejowanym statusem wśród amerykańskich producentów samochodów. w końcu to marka głęboko zakorzeniona w szlacheckich korzeniach.