gdyby dinozaury były samochodami, hummer byłby t-rexem. marka z ryczącym rezonansem, wzbudziła zainteresowanie w latach 90-tych wraz z wydaniem cywilnej wersji humvee w 1991 roku. Mobilny wielofunkcyjny pojazd kołowy został wprowadzony na rynek w 1985 roku, zdobywając duże uznanie, zwłaszcza po tym, jak pojazd uczestniczył w operacjach wojennych w Zatoce.

duże, wytrzymałe i całkowicie pozbawione mechaniki oszczędzającej paliwo, humvee, później przemianowane na hummery, weszły w etap metamorfozy pod koniec lat 80-tych, kiedy generalnie pomyślałem o zbudowaniu cywilnej wersji pojazdu. surowy wygląd pojazdu wojskowego został zachowany, a do 1991 roku kilka jednostek zostało ukończonych.

chociaż kultowe, hummery nie są najlepiej sprzedającymi się ze względu na ich duży rozmiar, wagę i oburzającą krytykę, która powoduje zużycie paliwa. gm nabył prawa do hummera w 1999 r., po czym marka przeszła proces wzmacniania wizerunku, mający na celu wzrost sprzedaży i przychodów. od podpisania umowy przejęcia gm jest odpowiedzialny za marketing wszystkich pojazdów sprzedawanych pod nazwą hummer.

gm pomógł ponadto w opracowaniu szeregu modeli hummer. pierwszy hummer został przemianowany na h1, a późniejsze modele były kontynuowane z pojedynczą literą / cyfrą, poprzez h2 i h3, które są najnowsze. h3 został zbudowany tak, aby dopasować się do preferencji kierowców SUV-ów, będąc odrobinę mniej wytrzymały niż poprzednie modele.

marka stała się międzynarodowa dzięki wybranym importerom w europie, australii i afryce południowej. Pomimo zasięgu sieci dealerskiej, hummer sprzedawał się tylko w małych ilościach, będąc bardzo drogim i niepraktycznym do użytku w mieście. nadal jest to jedna z ulubionych marek wśród celebrytów, która pomogła w pewnym stopniu przekształcić ją w coś ekstrawaganckiego.

od 2006 roku hummer jest sprzedawany przez 300 dealerów w 34 krajach na całym świecie. ponad połowa sieci to my, czyli kraj, który rejestruje większość sprzedaży. hummer elektrownie działają również poza granicami USA, a h2 jest montowany w kaliningradzie w rosji. Niestety, h1 nie jest już dostępny, ponieważ zaprzestano produkcji dwa lata temu.

jedynymi ogólnie uznanymi zaletami hummera są solidne podwozie, zwiększona ochrona i wygląd. mimo to brzęczenie jest rozdarte między krzykliwymi zezwoleniami na jazdę a zwykłą krytyką generowaną przez nieefektywność paliwową pojazdu. Obawy dotyczące średniego zużycia paliwa przez hummera zostały wyrażone w kilku publikacjach, w tym w zinach specjalizujących się w samochodach, które dodatkowo wskazywały, że pojazd zdecydowanie nie nadaje się do użytku miejskiego, ale doskonale nadaje się do zajęć na świeżym powietrzu i jazdy w terenie.

jako ciekawostka, najbardziej wytrzymały model hummera i najbliższy swemu wojskowemu odpowiednikowi, h1 był najgorzej sprzedającym się pojazdem w gamie. hummerowi udało się przetrwać wyłącznie dzięki dobrej reklamie i szczęśliwej popularności wśród celebrytów w świecie, w którym oszczędność paliwa liczy się bardziej niż kiedykolwiek.

Jednak pokryte stalą kołowrotki hummera pożerające gaz mamuty wciąż zwracają na siebie uwagę, gdziekolwiek się pojawią, a dla określonej kategorii ludzi efekt ten przewyższa znaczenie przyjazności dla środowiska. oczywiście, hummer-główni wiedzą o tym i postępują zgodnie z tym. gdyby mogli, ścigaliby hybrydy, jak pies goni za kotami.