Historia Łady sięga lat 60-tych, kiedy to otwarto fabrykę samochodów w ramach wspólnego przedsięwzięcia między komunistyczną Rosją i Włochami. zbudowana na rzece Wołdze, fabryka zapoczątkowała przyspieszony rozwój pobliskiego miasta toglietti o nazwie komunistycznej we Włoszech, które ostatecznie rozrosło się wokół zakładu, tworząc małą społeczność przemysłową.

Modele fiat były podstawą wczesnych lad, które od samego początku miały służyć jako „samochód dla ludzi”. platforma fiata 124 została dostosowana do wymagań rosyjskich warunków jazdy, w temperaturach poniżej zera Celsjusza i trudnym terenie. aby uzyskać solidną konstrukcję, nadwozie zewnętrzne zostało utwardzone, zwiększono całkowity prześwit, az tyłu zamontowano aluminiowe hamulce. silnik został zastąpiony nowszą konstrukcją z górnym wałkiem rozrządu. o dziwo, silnik, który był lepszy niż w modelach fiat, nigdy nie był używany przez fiata.

zimno było główną przyczyną niesprawności silników w Rosji i podjęto środki ostrożności, aby uniknąć „niedogodności”, takich jak utknięcie w szczerym polu z niewielkimi szansami na przeżycie. w związku z tym zamontowano pomocniczą ręczną pompkę paliwa, a także rączkę rozruchową do osłony przed nagłą utratą akumulatora.

lada, jak się powszechnie uważa, nie jest producentem samochodów, ale znakiem towarowym należącym do rosyjskiego producenta autovoz. jak sama nazwa wskazuje, samochody Lada były zbudowane jako proste i trwałe, podobnie jak Eastpak robi dziś swoje plecaki. pierwsze modele inspirowane fiatem obejmowały sedany (vaz 2101) i kombi (vaz 2102), po których później wprowadzono luksusowe wersje, takie jak vaz 2103, wyposażone w podwójne reflektory i ulepszony silnik benzynowy o pojemności 1,5 l.

zanim nadeszły lata osiemdziesiąte, lada opracowała już nowsze i świeższe modele. świetnym przykładem udoskonalenia konstrukcji była niva, wydana w 1978 roku. Model szybko zdobył uznanie Rosjan dzięki nowej stylistyce nadwozia, napędowi na wszystkie koła i mocnemu silnikowi o pojemności 1,7 litra.

Kilka ulepszeń w stosunku do wcześniejszych modeli nastąpiło później, wraz z wypuszczeniem sputnika, trzydrzwiowego hatchbacka, który później został przemianowany na samsara. na rozwoju nowszych ladas przyczyniła się współpraca z niemieckimi producentami, takimi jak porsche, z którymi pracowała nad udoskonaleniem komór spalania.

niektóre modele wyprodukowane w tym czasie, takie jak vaz 2105 i 2107, były sprzedawane pod nazwą zhiguli, która została później usunięta z powodu podobieństwa do słowa „gigolo”. produkcja trwała do momentu, gdy w wyniku upadku reżimu komunistycznego fabryka została zmuszona do odroczenia nowej serii 110.

Modele z lat 90-tych obejmują gnom, mikro samochód zbliżony wyglądem do nissana micry oraz wypuszczoną 92-metrową natachę, sportowe coupe. Może się wydawać, że lada działała pod ziemią w porównaniu z innymi producentami samochodów, ale z powodzeniem rozwinęła swoją działalność w innych częściach świata, takich jak Azja i Ameryka Południowa.

obecnie część większej grupy, obok renaulta i nissana, lada szybko przechodzi przez rosyjską gospodarkę, która obecnie kwitnie, częściowo dzięki przemysłowi motoryzacyjnemu. po kilku dużych transakcjach sprzedaży akcji Lada Rosja prawie w ciągu nocy przekształciła się w najszybciej rozwijające się rynki samochodowe na świecie. według szacunków firmy wkrótce sprzedaż środków pielęgnacyjnych przekroczy tę zarejestrowaną na rynku niemieckim.

przechodząc skomplikowany proces restrukturyzacji, lada ma podwoić sprzedaż w rosji i zostać ponownie wprowadzona na świat do 2015 roku. Tymczasem rosyjski producent czerpie zyski z obecnego asortymentu, obejmującego 3-drzwiową samarę 2 na bazie Samary. oraz pięciodrzwiowy hatchback, kalina, priora i porsche opracowały wspólnie sylwetkę.