peugeot jest obecnie jedną z najstarszych marek na rynku samochodowym, nawet jeśli początkowo nie produkowali samochodów. biznes peugeota zaczynał jako producent pieprzu, soli i młynka do kawy w 1842 roku, a sposób, w jaki skończył, jest dość ciekawy: od robienia stalowych prętów do sukienek krynolinowych, zamienił się w ramy parasoli, a następnie koła z drutu, które wydawały się tylko naturalne krok w stronę rowerów. a kiedy tam był, znajdował się w niewielkiej odległości od samochodów na przełomie XIX i XX wieku, kiedy transport osobisty znajdował się w samym środku rewolucji.

nazwa peugeot była firmą rodzinną od XVIII wieku. pierwszym z rodziny peugeot, który zainteresował się produkcją samochodów, był armand peugeot, a wkrótce po spotkaniu z Gottliebem daimlerem narodził się pierwszy w historii peugeot, trójkołowy model napędzany parą, który pojawił się po raz pierwszy w 1889 roku. rok później zarzucono parę na rzecz benzyny i model trójkołowy zmieniono na wersję czterokołową, wykorzystującą silnik na licencji Daimlera.

liczba ta stale rosła dzięki wielu innowacjom, takim jak zawieszenie trzypunktowe, przekładnia ślizgowa oraz pierwsze gumowe koła. typ 12, jak je nazywano, był nawet zgłaszany do wyścigów począwszy od 1894 roku.

w 1896 roku peugeot rozpoczął produkcję własnych silników, poziomego bliźniaka o mocy 8 koni mechanicznych. w tym samym roku peugeot zerwał z macierzystą firmą prowadzoną przez jego braci i założył societe anonyme des automobiles peugeot z fabryką w adincourt. do 1899 roku sprzedaż samochodów Peugeot wzrosła do 300, co jest całkiem przyzwoite, biorąc pod uwagę, że w tym roku we Francji sprzedano tylko 1200 samochodów. w 1903 roku peugeot dodał do swojej fabrycznej produkcji motocykle.

po krótkim okresie poza wyścigami, peugeotowi udało się wygrać Indianapolis 500 z Julesem Gouxem za kierownicą w 1913 roku. Sukces samochodu wynikał z wprowadzenia dohc 4 zaworów na cylinder. gdy w europie wybuchła wojna, peugeot zajął się oczywiście produkcją broni i pojazdów wojskowych.

dobrą rzeczą w przetrwaniu wojny było to, że samochody stawały się coraz bardziej koniecznością, a mniej luksusem, co oznaczało większą sprzedaż Peugeot. w 1929 roku wprowadzono pierwszy model 201, sposób numerowania samochodów, który byłby znakiem towarowym francuskiego producenta samochodów.

przetrwawszy kryzys, firma próbowała w 1933 roku przyciągnąć nabywców bardziej aerodynamicznym wyglądem. model, który pojawił się w tym roku, miał chowany twardy dach, innowację, którą przejmie również mercedes.

podczas drugiej wojny światowej losy peugeot zmieniły się na gorsze, ponieważ jego fabryki zostały zmuszone do budowy samochodów i broni na potrzeby niemieckiej wojny. pod koniec wojny zakłady zostały mocno zbombardowane i potrzebowały reparacji. zajęło firmie aż 1948 rok, aby wznowić produkcję samochodów z modelem 203.

to był dopiero początek, ponieważ nowa seria włoskich modeli pininfariny uzupełniła ofertę. Sukces tych samochodów zdecydował o rozpoczęciu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych również w 1958 roku. Do tego czasu peugeot nawiązał współpracę z innymi producentami, takimi jak renault (1966) i volvo (1972).

chcąc zdobyć większy udział w rynku, peugeot kupił w 1974 r. 30% citroena, przejmując go całkowicie w ciągu zaledwie dwóch lat, co oznaczało zmianę nazwy firmy, obecnie psa (peugeot societe anonyme). to partnerstwo oznaczało, że obie marki mogły wzajemnie korzystać ze swoich osiągnięć technicznych, ale zachować niezależność w projektowaniu.

Dalsza ekspansja grupy psa spowodowała przejęcie europejskiego oddziału chryslera w 1978 r., inwestycja, która okazała się nieudana, ponieważ większość urządzeń i maszyn Chryslera była stara i zużyta. modele te były później sprzedawane pod marką talbot. Kiedy sprzedaż zaczęła spadać, peugeot zdecydował się wyciągnąć wtyczkę ze wszystkich modeli z wyjątkiem Arizony, która stała się 309 w 1986 roku.

W latach 90-tych peugeot odzyskał część swojej dawnej sławy po serii błędnych obliczeń dotyczących ogólnego kierunku rozwoju firmy. Obecna gama modeli zmierza w kierunku bardziej luksusowego rynku, a cięcia kosztów nie są już poświęcane na rzecz ogólnego wyglądu i stylu samochodu. Niektóre zwycięstwa w świecie wyścigów, w tym rajdy, a nawet Formuła 1, pomogły Peugeot w sprzedaży.

teraz peugeot opracował kilka nowych serii modeli, poza klasycznymi seriami 200, 300, 400 i 600. modele 100 i 900 są dokładnie odwrotne, przy czym 100 zwraca uwagę na super kompaktową gamę, podczas gdy 900 nie jest dla kupujących z ograniczonym budżetem. francuski producent samochodów ma nawet w swojej marce samochód hybrydowy, wersję 307.