W latach 70. gm, kwintesencja amerykańskiej marki samochodowej, zaczął mieć problemy ze sprzedażą, gdy kryzys naftowy przybierał na sile. ich duże, pochłaniające gaz silniki nie dorównywały importowi z Europy i Azji, w wyniku czego pogorszył się wizerunek firmy. aby temu przeciwdziałać, gm wypuścił nową markę samochodów, silniki saturn, 7 stycznia 1985 roku. Nazwa została przejęta od rakiety Saturn, tej, która w latach 60-tych przenosiła astronautów na Księżyc.

Ciekawostką jest liczba osób, które założyły tę firmę: 99 osób z różnych środowisk: projektowych, produkcyjnych, marketingowych itp. znanych od tamtego dnia jako „99”. ok, zaczęli jako 100, ale jeden z nich spadł wcześnie, stąd 99.

produkcja samochodów Saturn rozpoczęła się na początku lat 90., a jej celem od samego początku było naśladowanie zagranicznych strategii marketingowych, takich jak japońskie, w celu podjęcia walki na rynku amerykańskim. Strategie te obejmowały lepszą kontrolę jakości, która przełożyła się na większą niezawodność gotowego produktu i większą kontrolę pracowników zakładu.

wkrótce po tym, jak pierwsze samochody wyjechały na ulice Ameryki, zaczynają napływać pozytywne recenzje. Sprzedaż idzie dobrze, a samochody Saturn zaczynają zdobywać kolejne nagrody. W 1993 roku saturn ogłosił, że to pierwszy dochodowy rok i wydawało się, że wszystko idzie dobrze dla małej marki będącej własnością gm. do 1995 roku wyprodukowali swój pierwszy milion samochodów. Unikalną cechą samochodów Saturn na początku były odporne na wgniecenia panele nadwozia (z-body), ale po 2000 roku powoli wycofywano je z produkcji.

także po 2000 roku zaczął bardziej aktywnie interesować się Saturnem jako firmą i ingerował w jej skład i ogólne zasady. obecnie większość modeli z gamy Saturn jest kopiowana po samochodach opla, tak jak vauxhall w Wielkiej Brytanii.

począwszy od 2003 r. sprzedaż saturnów zaczęła spadać, co zmusiło GM do wycofania kilku modeli, takich jak seria L i jon. Ostatnie raporty mówią, że gm chce teraz sprzedać lub nawet zamknąć Saturn, aby złagodzić presję finansową, pod jaką obecnie się znajduje.