Można śmiało powiedzieć, że producenci samochodów spyker przeszli długą drogę od pierwotnego pomysłu dwóch braci, konstruktorów nadwozi z Amsterdamu, którzy założyli firmę w 1898 r., ale podstawowa idea pozostaje taka sama: tworzyć wysokiej jakości samochody, które są również innowacyjne.

ale firma szpiegowska, którą znamy dzisiaj, przeszła jedną poważną transformację od samego początku. Mało kto wie, że firma założona przez Jacobusa i Hendrika-jana spijkera w 1898 r. zbankrutowała w 1922 r., mimo starań o jej opłacalność. mimo to Spyker był wówczas znany z produkcji niezawodnych samochodów, które uchodziły za „rolls royce'a kontynentu”.

1903 60/80 KM był bardzo innowacyjnym samochodem jak na swoje czasy, z 6-cylindrowym silnikiem, napędem na cztery koła i hamulcami na wszystkie 4 koła. Innym bardzo ciekawym wynalazkiem była opatentowana osłona przeciwpyłowa, która została zamontowana pod samochodem, aby pomóc mu w mieszaniu kurzu na drogach gruntowych.

samochody Spyker przeszły do ​​historii, kiedy ukończyły wyczerpujący maraton od Pekin do Paryża, zajmując drugie miejsce. do tego czasu firma już wyrobiła sobie markę. w czasie II wojny światowej firma rozpoczęła produkcję samolotów i silników lotniczych, aby utrzymać się na rynku.

po wojnie wznowiono produkcję samochodów, ale w 1922 roku spyker zbankrutował, kupiony przez brytyjskiego dystrybutora. w końcu, kiedy wszystkie pieniądze się wyczerpały, w 1929 roku fabryka zamknęła swoje podwoje na stałe. Ale marka i to, co reprezentowała, pozostały głęboko zakorzenione w przemyśle samochodowym. Dlatego na przełomie wieków, w 2000 roku, Victor Muller i Maarten de Brujin założyli nową firmę o nazwie Spyker, zdeterminowani, aby kontynuować dziedzictwo holenderskiego producenta samochodów.

nowy Spyker buduje efektowne i ekskluzywne samochody sportowe, takie jak c8 spyder i c8 laviolette. produkcja była kontynuowana w 2005 roku przy użyciu Spykera c12 laturbie, aw 2007 roku przy d12 i c12 zagato. ich samochody były krótko prezentowane na torze F1 w sezonie 207, wyposażone w silniki Ferrari.