Cadillac'ın geçmişi 18. yüzyılın başlarına kadar izlenebilir. Antrenörler, ata binme veya yürüyüş o zamanlar en sevilen hareket araçları olsa ve henüz hiç araba yapılmamış olsa da, markanın kökenine kadar izini sürmek önemlidir. bugün yaygın olarak bilindiği şekliyle cadillac'ın doğuşu, 1701'de, le sieur antoine de la mothe cadillac önderliğindeki bir grup Fransız kaşifin ABD'nin kuzey kısımlarına seyahat edip ville d'etroit'i kurmasıyla başladı. yerleşim, nihayetinde, araba fabrikaları ve dökümhanelerle dolu gelişen bir sanayi şehri olan detroit olarak bilinmeye başlayacaktı.

ancak, efendim cadillac'ın cadillac araba atölyelerinin geleceği ile herhangi bir bağlantısı olmayacaktı. gerçek başlangıcı, Henry Martyn Leland adlı bir çocuğun doğduğu 19. yüzyılın ortalarına kadar izlenebilir. Leland, Vermont, Barton yakınlarındaki bir çiftlikte büyüdü ve ona önemi ne olursa olsun düzgün bir iş yapmanın önemini öğreten sağlam bir çalışma eğitimi aldı.

aldığı çiftlik eğitimi, çalışma yöntemlerini geliştirme tutkusuyla birleştiğinde, bir mühendis olarak büyümesine yol açtı. ancak, cadillac henüz bir otomobil markası olarak ortaya çıkmayacaktı. 1890'da leland, robert c ile ortaklaşa kendi şirketini kurdu. Faulconer ve Norton, şehrin eski makinecilere ihtiyaç duyduğuna ikna olduktan sonra. şirketin uzmanlık alanı dişli taşlama ve özel takımların geliştirilmesiydi.

Şirket, pazarladığı ürünlerin kalitesinden ötürü genel bir itibar kazandıktan ve leland yetenekli bir mühendis olduğunu iddia ettikten kısa bir süre sonra, buharlı araçlardan benzinli araçlara geçiş yapıldı. Avrupa'daki vizyoner Daimler ve Benz'in çalışmalarını takiben, michigan'lı fidye eli olds adlı bir adam, olds benzinli motor işleri adlı bir firma altında bir grup yatırımcı ile bir araya geldi. ana hedefleri, bir aracın şasisine takılacak benzinle çalışan bir motor yapmaktı.

proje başarılı oldu ancak ortaya çıkan ürün kusurluydu: şanzımandaki vitesler çok gürültülüydü. ihtiyarlar yardım için leland ve faulconer'a döndü. İkili, yaşlılar için motor tedarik eden kaçak kardeşlere karşı açık bir rekabete girdi. leland'ın geliştirdiği 10.25 beygirlik motor, kaçma motorundan daha iyi olmasına rağmen, şirketinin o sırada kaydettirdiği yüksek otomobil satışları nedeniyle yaşlılar motoru geri çevirdi. temelde yeni bir motora ihtiyaç yoktu.

yine de, leland'ın motoru yakında kullanılmaya başlayacaktı. Yaşlıların yeni tasarlanan motoru kullanmayı reddetmesinden kısa bir süre sonra, leland, daha önce araba yapan bir şirketin tasfiyesiyle ilgili olarak iki adam tarafından arandı. adı detroit otomobil şirketiydi ve başlangıçta şirket yeniden çökmeye başladıktan kısa bir süre sonra ayrılan henry ford tarafından yeniden düzenlendi. Leland, yatırımcıları işlerini sürdürmeye ikna etti ve onları otomobil endüstrisinin yakın gelecekte faydası ve önemi konusunda ikna etti.

Zaten tasarlanmış bir motorla leland ve faulconer getirildi ve şirket, şehri iki asır önce kuran kaşifin adı olan cadillac adını aldı. cadillac arması şirketin yeni logosu olarak kabul edildi ve bebek firması otomobilleriyle hala uluslararası tanınırlık kazanacaktı.

Leland'ın motorları şimdiden takdir toplamıştı ve zamanın en doğru inşa edilmiş birimlerinden bazılarıydı. aslında, sadece motorlar güvenilir ve kesin bir hassasiyetle inşa edilmemiş, aynı zamanda çok yönlüdür ve değiştirilebilirlik ihtiyacını başarıyla karşılamaktadır. Bu özellik, ilk kez bir Amerikan otomobil üreticisine böyle bir ödül verildiğinde, cadillac'a daha çiğ ödülünü kazandırdı.

Daha sonra cadillac, daha büyük bir varlığın, genel motorlar şirketinin bir parçası olacak ve daha sonra leland'ın şirketinin GM ile birleşmesi için 4.5 milyon dolar nakit ödeyen william crapo durant tarafından yönetilecek. Bu noktadan sonra, birkaç model geliştirilecek ve 1917'de leland'ın ayrılmasıyla üretime girecekti.

brougham, fleetwood, deville ve eldorado, GM'nin olağanüstü şubesi tarafından yapılan en ünlü modellerden bazıları. başarıları, amerikan topraklarında hız rekorları kırmaktan otomotiv dünyası için bir prömiyer olan mühendislik iyileştirmelerine kadar değişiyor. örneğin, cadillac, devrim niteliğindeki elektrikli aydınlatma ve ateşleme delco sistemini otomobillerinde standart ekipman olarak tanıttı ve 1934 yılında tüm otomobil serisinde dünyanın ilk bağımsız ön süspansiyonunu kullandı.

kapalı soğutma sistemleri, elektronik enjeksiyon sistemleri ve katalitik konvertörler de cadillac tarafından ABD'de tanıtılan ilk yapılması gerekenlerin uzun listesi arasındadır. Avrupa'da markanın düşük kabul görmesine rağmen, cadillac denizaşırı ülkelerdeki en büyük klasiklerden biri olmaya devam ediyor ve hala amerikan otomobil üreticileri arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip. ne de olsa asalet zeminine kök salmış bir marka.