fisker otomobil tamamen planlı bir adamla ilgilidir - 2007'de yeni kurulan şirketini duyuran henrik fisker. Bay Fisker, aston martin'in baş tasarımcısı olarak ün yapmış ve o zamanın sahipleri ford'dan ayrıldıktan sonra kendi karoser yapım firmasını kurmuştur 2005'in başlarında. ilk arabaları bmw 6 serisi coupe ve mercedes benz sl 55 amg'nin yeniden gövdeli versiyonlarıydı.

2007 yılına kadar, kuantum teknolojileri adlı bir şirket sivil hizmete sunmak istedikleri askeri uygulamalar için genişletilmiş bir elektrikli araç sistemi geliştirdi. fisker, şu anda karma olarak bildiğimiz otomobil için bir tasarımı mükemmelleştirmişti ve bunun için bir güç aktarma organı yoktu. cennette yapılan bir maçtı ve bu nedenle Eylül 2007'de daha fisker otomotiv doğdu.

şirketin ilk iş emri, karma dört kapılı sedan konseptini dünyanın dikkatine sunmaktı ve bunu, otomobil şirketinin kuruluşundan sadece dört ay sonra, ocakta düzenlenen 2008 detroit otomobil fuarında yaptılar.
ancak 2008 aynı zamanda Amerika'da bir otomotiv krizi yılıydı, çünkü üç büyük devletin desteğini kabul etmek zorunda kaldı ve gm ve chrysler mülkiyeti durumunda. Fisker durumdan yararlandı ve detroit'te ikinci bir tesis açtı.

2010 yılı üretim modeli 2009'un başında detroit'te gösterildiğinden, şirket başlangıçta karmayı 2009'da satmayı bekliyordu. ancak şirket çevre sertifikalarını defalarca erteledi ve bu nedenle teslimatlar yalnızca Ekim 2011'de ABD'de başladı.

Gelecek, karmanın üstü açık üstü açılır arabası ve sörf atışı freni de dahil olmak üzere fisker için pek çok şey barındırıyor. Daha küçük ve daha uygun fiyatlı proje nina platformu kullanılarak inşa edilecek arabalar da dikkate değerdir. bunlar arasında atlantik sedan ve muhtemelen bir coupe veya crossover yer alacak.