ingiliz otomobil üreticileri morgan motor şirketi, 20. yüzyılın başında, 1909'da h.f.s. Morgan, Worcestershire'daki küçük Malvern kasabasında kendi arabalarını yapmaya karar verdi. Morgan ile diğer modern otomobil üreticileri arasındaki tek fark, morgan arabalarının yüz yıl önce olduğu gibi hala az sayıda el yapımı olmasıdır.

ilk morgan modellerinin 2 koltuğu vardı ve ya 3 ya da 4 tekerlek üzerinde dönüyorlardı, bu da onları tam olarak araba olarak değil, daha çok bisiklet arabası olarak nitelendiriyordu. şirket, piyasada iyi bir yer buldu ve aston martin 7 ile morris minor arasındaki rekabet sertleşmeye başlayınca, en azından bir süreliğine buna bağlı kalmaya karar verdi.

diğer birçok üretici gibi, morgan da arabalarına yarışlara girerek ün kazandı. Kazandığı ilk yarış 1913'te Fransa'nın amiens kentinde oldu. morgan, damalı bayrağı alan otomobile dayanarak 1913'ten 1926'ya kadar ilk grand prix modelini yaptı. Bu araba aynı zamanda şirketin en iyi bilinen modellerinin genel hatlarını da sağlayacaktı. aero, süper sporlar ve sporlar.

Bu arabaların ön tekerlek ekseninin önünde duran ve ayrıca çelik boru şasisi olan öne monte edilmiş bir motoru vardı. bunlar, şirketin üretimi durdurmak zorunda kaldığı ikinci dünya savaşına kadar üretime devam edecekti. sadece iki departman onarımlara açık kaldı. daha sonra v motorları nedeniyle v-twin serisi olarak anılmaya başlandı.

1932'de f serisi, yine üç tekerlekli f-4 ve daha sonra hepsi y modelinde de kullanılan bir ford sidevalve motorla çalışan f-2 ve f-super ile başlatıldı. bu arabalar 1952'ye kadar üretimde kalacaktı.

dört tekerlekli otomobiller söz konusu olduğunda, morgan'ın bununla ilk denemesi, ilk olarak 1936'da inşa edilen 4-4'tür. Dört tekerlekli ve üç tekerlekli arabalar da 1952'ye kadar birlikte üretildi. 4-4'ün yükseltilmiş bir versiyonu (yükseltilmiş 2088 standart öncü motorun kalbi olarak kullanılan +4, standart 4-4 ise 1267cc motora sahipti. = 4 modelinin sonraki versiyonları triumph tr2 ve tr4 motorları (1954 - 1969), fiat motorları (1985 - 1988) ve gezici motorlar (1988 - 2000) ile donatılacaktır.

4 silindirli büyük motorlar azaldığında, morgan 1968'den itibaren arabalarına rover v8 motorları kurmaya başladı. Bu arabalara + 8'ler adı verildi ve morgan ürünlerini ünlü kılan ahşap gövdeyi korudu. geliştirme eksikliğine rağmen, şirket varlığı boyunca kârlı kaldı. aslında, bekleme listeleri hiçbir zaman bir yıldan kısa olmadı ve zirvede olan 10 yıl gibi bir süre.

Moderniteye yönelik tek girişim, bmw v8 motoruyla çalışan 2000 modeli aero 8 idi. çok havalı ve retro bir tasarıma muazzam bir güç getirdi. Dünyanın dört bir yanından zengin insanların bekleme listesine kaydolmak için acele etmesine şaşmamalı. hafif arabada çelik bir çerçeve, ahşap bir alt yapı ve bunun üzerinde alüminyum bir "kaplama" vardı. bu nedenle sadece 4,5 saniyede 62 mil / saate ulaştı.

Şirketin tüm imajı klasik bir modele ait ve kurucunun oğlu ve torunu Peter ve Charles Morgan'ın 21. yüzyıl teknolojisini morgan logosunun altına getirme niyeti yok gibi görünüyor. Tamam, belki bir istisna vardır: morgan lifecar, yakıt hücresi teknolojisi ile çalışan bir spor otomobil konsepti. duyuru 2006'da yapıldı ancak bu yeniliği gerçek hayatta henüz görmedik.