peugeot, ilk başta tam olarak araba üretmemiş olsalar bile, bugün araba pazarındaki en eski markalardan biridir. peugeot işi 1842'de biber, tuz ve kahve değirmeni üreticisi olarak başladı ve sonuçta araba üretme şekli oldukça ilginç: kabarık etek elbiseler için çelik çubuklar yapmaktan şemsiye çerçevelere, ardından sadece doğal görünen tel tekerleklere dönüştü. bisiklete doğru adım atın. ve bir zamanlar, kişisel ulaşım bir devrimin tam ortasındayken, yüzyılın başında arabalardan sadece kısa bir mesafeydi.

peugeot adı 1700'lerden beri bir aile işletmesiydi. Peugeot ailesinin otomobil üretimine ilgi duyan ilk ailesi armand peugeot idi ve gottlieb daimler ile görüştükten kısa bir süre sonra ilk peugeot otomobili doğdu, ilk kez 1889'da çıkan üç tekerlekli buharlı bir model. Bir yıl sonra benzin lehine buhar düştü ve üç tekerlekli model, daimler lisansı altında bir motor kullanılarak dört tekerlekli bir versiyona dönüştürüldü.

Üç noktalı süspansiyon, kayar dişli şanzıman ve ilk lastik lastik tekerlekler gibi birçok yenilik sayesinde sayılar giderek arttı. Tip 12, 1894 ile başlayan yarışlara bile girildi.

1896'da peugeot 8 beygir gücünde bir yatay ikiz olan kendi motorlarını üretmeye başladı. Aynı yıl peugeot, kardeşlerinin yönettiği ana şirketten ayrıldı ve adincourt'ta bir fabrika ile sosyete anonyme des otomobiller peugeot'u kurdu. 1899'da peugeot satışları 300'e ulaştı, bu da o yıl fransa'da sadece 1200 otomobil satıldığı düşünüldüğünde oldukça iyi. 1903'te peugeot fabrika üretimine motosikletleri ekledi.

Yarıştan kısa bir süre sonra, bir peugeot arabası, 1913'te direksiyonda jules goux ile indianapolis 500'ü kazanmayı başardı. Arabanın başarısı, silindir başına dohc 4 supaplarının kullanılmasından kaynaklanıyordu. Avrupa'da savaş başlarken, peugeot elbette silah ve askeri araçlar yapmaya yöneldi.

Savaşta hayatta kalmanın iyi yanı, arabaların artık daha fazla zorunluluk haline gelmesi ve daha az lüks olması ve bu da peugeot için daha fazla satış anlamına geliyordu. 1929'da Fransız otomobil üreticisi tarafından ticari marka olacak otomobilleri numaralandırmanın bir yolu olan ilk 201 modeli tanıtıldı.

Bunalımdan kurtulan şirket, 1933'te alıcıları daha aerodinamik bir görünüme kavuşturmaya çalıştı. o yıl ortaya çıkan model, geri çekilebilir bir hard topa sahipti, bu da mercedes tarafından da alınacak bir yenilikti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, fabrikaları Alman savaş çabaları için araba ve silah yapmak zorunda kaldığından, peugeot kaderi daha da kötüye gitti. Savaşın sonunda, bitkiler ağır bir şekilde bombalandı ve onarıma muhtaçtı. Şirketin 203 modeliyle otomobil üretimine devam etmesi 1948 yılına kadar sürecekti.

pininfarina'nın İtalyan tasarımı yeni bir seri seriyi tamamladığı için bu sadece bir başlangıçtı. Bu otomobillerin başarısı, peugeot'u 1958'de ABD'de de satışa çıkarmaya karar verdi. Bu zamana kadar peugeot, renault (1966) ve volvo (1972) gibi diğer üreticilerle işbirliği yapmaya başladı.

Peugeot, pazardan daha büyük bir pay almak için 1974'te citroen'in% 30'unu satın aldı ve sadece iki yıl içinde tamamen devraldı, bu da şirketin adında bir değişiklik anlamına geliyordu, şimdi psa (peugeot sosyete anonyme). bu ortaklık, iki markanın birbirlerinin teknik başarılarından yararlanabileceği ancak tasarım açısından bağımsızlıklarını koruyabileceği anlamına geliyordu.

psa grubunun daha da genişlemesi, chrysler'ın avrupa bölümünün 1978'de sollandığını gördü; bu, çoğu chrysler tesisi ve makinesi eski ve yıpranmış olduğundan hatalı olduğu kanıtlanan bir yatırım. bu modeller daha sonra talbot markası altında satıldı. satışlar düşmeye başlayınca, peugeot 1986'da 309 olan arizona dışındaki tüm modellerde fişi çekmeye karar verdi.

90'lı yıllarda peugeot, şirketin genel gidişatı ile ilgili bir dizi yanlış hesaplamadan sonra eski ününün bir kısmını geri aldı. mevcut model yelpazesi daha lüks bir pazarı hedefliyor ve artık otomobilin genel görünümünü ve hissini feda etmek için maliyet kesintileri yapılmıyor. ralliler ve hatta formül 1 dahil olmak üzere yarış dünyasındaki bazı galibiyetler peugeot satışlarında yardımcı oldu.

şimdi peugeot klasik 200, 300, 400 ve 600 serilerinin dışında birkaç yeni model serisi geliştirdi. 100 ve 900 tam tersidir, 100 süper kompakt aralığa bakarken 900, bütçe alışverişi yapanlar için değildir. Fransız otomobil üreticisinin 307'nin bir versiyonu olan yapımında hibrit bir aracı bile var.