70'li yıllarda, Amerikan otomobillerinin en iyi örneği olan gm, petrol krizinin şiddetlenmesiyle satışlarda sıkıntı yaşamaya başladı. Büyük gaz yakan motorları, Avrupa ve Asya ithalatlarına rakip değildi ve sonuç olarak şirketin imajı kötüye gitti. Bununla mücadele etmek için gm, 7 Ocak 1985'te yeni bir marka otomobil satürn motorunu piyasaya sürdü. Adı 60'lı yıllarda astronotları aya taşıyan satürn roketinden alındı.

ilginç bir gerçek, bu şirketi kuranların sayısıyla temsil ediliyor: her geçmişten 99 kişi: o günden itibaren "99" olarak bilinen tasarım, üretim, pazarlama vb. Tamam, 100 olarak başladılar, ancak içlerinden biri 99'dan dolayı erken düştü.

Satürn otomobillerinin üretimi 90'lı yılların başında başladı ve en başından itibaren amaç, amerikan pazarında mücadele etmek için Japonlar gibi dış pazarlama stratejilerini taklit etmekti. bu tür stratejiler, bitmiş ürünün daha iyi güvenilirliğine ve fabrikadaki işçiler için daha fazla kontrole dönüşen daha iyi kalite kontrolü içeriyordu.

Amerika'nın sokaklarına ilk otomobiller çarptıktan kısa bir süre sonra, olumlu eleştiriler yağmaya başlar. Satürn arabaları birbiri ardına ödül kazanırken satışlar da artmaya başlar. 1993'te Satürn, ilk karlı yıl olduğunu ve küçük gm'ye ait marka için her şeyin yolunda gittiğini bildirdi. 1995'te ilk milyon arabalarını yapmışlardı. Satürn otomobillerinde başlangıçta benzersiz bir özellik, çukurlara dayanıklı gövde panelleriydi (z-gövde), ancak 2000'den sonra yavaş yavaş üretimden kaldırıldılar.

2000 gm'den sonra şirket olarak satürn ile daha aktif bir şekilde ilgilenmeye başladı ve kadrosuna ve genel politikalarına müdahale etti. bugün, satürn serisindeki çoğu model, tıpkı vauxhall'ların Birleşik Krallık'ta olduğu gibi, opel arabalarından sonra kopyalanmaktadır.

2003'ten itibaren satürn satışları azalmaya başladı ve bu da gm'yi l serisi ve iyon gibi birkaç modeli emekliye ayırmaya zorladı. Son raporlar, gm'nin şu anda içinde bulunduğu finansal baskıyı hafifletmek için Satürn'ü satmayı hatta kapatmayı planladığını söylüyor.