Araba yapımcılarının casuslarının 1898'de şirketi kuran iki kardeşin, amsterdam'daki karoser yapımcılarının orijinal fikrinden çok uzaklaştığını söylemek güvenlidir. ancak temel fikir aynı kalır: aynı zamanda yenilikçi olan kaliteli otomobiller yapmak.

ancak bugün bildiğimiz casus şirket, başından beri büyük bir dönüşüm geçirdi. jacobus ve hendrik-jan spijker tarafından 1898'de kurulan şirketin kârlı hale getirme çabalarına rağmen 1922'de iflas ettiğini pek kimse bilmiyor. buna rağmen, spyker o zamanlar “kıtanın yuvarlanma kralı” olarak kabul edilen güvenilir otomobiller yaptığı biliniyordu.

1903 60/80 hp, 6 silindirli motoru, dört tekerlekten çekişi ve 4 tekerleğin hepsinde frenleri olan, o zamanlar için çok yenilikçi bir otomobildi. Bir başka ilginç buluş, toprak yollarda tozu karıştırmasına yardımcı olmak için arabanın altına takılan patentli bir toz kalkanıydı.

casus arabaları, zorlu Pekin maratonunu tamamlayarak ikinci sırayı alarak tarih yazdı. bu zamana kadar şirket zaten bir isim oluşturmuştu. Wwi sırasında şirket, faaliyetlerini sürdürmek için uçak ve uçak motorları üretmeye başladı.

Savaştan sonra otomobil üretimi yeniden başladı ancak casus 1922'de İngiliz bir distribütör tarafından satın alınarak iflas etti. nihayet, tüm para bittiğinde, fabrika 1929'da kapılarını sonsuza dek kapattı. Ancak marka ve temsil ettiği şey, otomobil endüstrisine derinlemesine gömülü kaldı. bu yüzden yüzyılın başında, 2000 yılında, victor muller ve maarten de brujin, Hollandalı otomobil üreticisinin mirasını sürdürmeye kararlı, casus ismini taşıyan yeni bir şirket kurdu.

yeni casusluk, c8 casusu ve c8 laviolette gibi gösterişli ve özel spor otomobiller üretiyor. 2005 yılında spyker c12 laturbie ile 2007 yılında d12 ve c12 zagato ile üretim devam etti. arabaları 207 sezonunun f1 pistinde ferrari motorlarla donatıldı.